Allah’tan Başkasına Dua Etmek Şirktir

Allah’tan Başkasına Dua Etmek Şirktir

(İndirmek için, üzerine tıklıyıp sağ tuşla indirebilirsiniz. Veya direk üzerine sol tuşla tıklayıp, okuyabilirsiniz.)

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

بسم الله الرحمن الرحيم

 

Allah’tan Başkaşına Dua Etmek Şirktir

 

Ebu Musa el-Medeni

 

Hiçbir ekleme ve çıkartma yapmama şartı ile, basım hakkı herkes içindir

HAMD ALEMLERIN RABBİ OLAN ALLAH’A MAHSUSTUR

Allah’tan Başkaşına Dua Etmek Şirktir

Allah’a hamd olsun. Salat selam Muhammed’e, ailesin ve ashabına olsun

Bundan sonra:

Şirklerin çok fazla çogaldigi bir zamanda yasadigimiz icin, ilim ehlinin ve ilim talebelerinin bu konuda Muslumanlari uyarmalari eskisinden daha fazla gerekmistir. Ben de bunu gorunce, hele Turkiye’de sapiklarin Allah’tan baskasina dua edip “Ey Abdulkadir geylani, ey fulanca benim sunu mu bunu mu gider” seklinde yapilan Dualari caiz gormeye basladiklarini gorunce, bunu gercekten islam icin cok buyuk bir tehlike olarak gordugum icin hizlica kisa bir risale yazmaya karar verdim.

Bunun daha da kotusu, bu sapiklar kendilerine Kuran’dan, Sunnet’den ve hatta alimlerin sozlerinden delil getirmeleridir. Tabiki getirdikleri delillerin neye delalet ettigini anlamadiklari için zikrettigi delilleri getirmektedirler.

Onlarin bu yaptiklari hile, belki güçlü ilim taleblerini aldirmaya bilir. Ama ilmi seviyesi çok olmayan birisinin itikadını zedeleyebilir.

En buyuk delilleri ise, ihtilafli olan tevessul konusundaki alimlerin sozlerini alip Allah’tan baskasina dua etmek için delil getirmeleridir.

Iste bir Musluman bunu anlarsa Allah’in izni ile tuzaklarina düşmez.

Ben de bu kisa risalemde Allah’in izni ile butun muslumanlarin tarih boyunca Allah’tan baskasina dua etmenin sirk oldugunu soylediklerini isbatlayacagim.

Daha da ilginci eski muteber tasavvuf imamlari bile, hatta bidatları ile bilinen Eşariler bile (Subki gibi) Allah’tan baskasina dua etmeyi sirk olarak gormuslerdir. Ama yine de gunuzmudeki sapiklar bu delilleri gormemezlikten gelirler.

Şimdi de çok uzatmadan kisaca bu konudaki toparladigim delillerin bir kismini zikredecegim.

Umarim Musluman kardeslerime fayda olur. Bu konuda fitneye düşmüş kimseler için de aydınlatıcı olur. Onlar da en kısa sürede bu fitneden kurtulup tevbe ederler.

Bu risalemi dort bolume ayırdım.

Birinci bölümde ayetleri zikrederek bazi mufessirlerin sozlerini zikredecegim.

Ikinci bölümde hadisleri zikredecegim.

Üçüncü bölümde ise alimlerin sozlerini zikredecegim.

Dördüncü bölümde ise bu meseledeki Icma’yi zikredecegim.

Son olarak da bazi faydalar vererek kisa risalemi bitirecegim insallah.

ZIKREDECEGIMIZ DELILLER

 

1- KURAN’DAN DELİLLER:

A: Allah şöyle buyurur:

( Andolsun ki onlara: “O gökleri ve yeri kim yarattı?” diye soracak olsan: “Elbette Allah!” diyeceklerdir. O halde gördünüz ya Allah’tan başka çağırdıklarınızı! Eğer Allah bana bir zarar vermek isterse, onlar O’nun zararını giderebilirler mi? Yahut bana bir rahmet dilerse, onlar O’nun rahmetini tutabilirler mi? De ki: “Allah, bana yeter.” Tevekkül edenler, hep O’na dayanırlar. ) (Zumer suresi, 38.ayet)

وقال تعالى: {وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ قُلْ أَفَرَأَيْتُمْ مَا تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِيَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ كَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِي بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِكَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ عَلَيْهِ يَتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ } [الزمر: 38]

Ayetin arapcasindan direk tercüme ettigimiz zaman : Allah’tan baskasina dua ettiginizi = cagirdiklarinizi, manasi cikiyor.

Hafiz İbni kesir diyor ki: «Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri yaratan kimdir? diye sorsan; muhakkak, Allah’tır, diyecekler.» Müşrikler Allah’ın her şeyi yaratan olduğunu itiraf ediyor, bununla birlikte hiç bir zarar ve faydaya gücü yetmeyen Allah’tan başka şeylere tapınıyorlardı. Bu sebepledir ki şöy­le buyrulur: «De ki: öyleyse söyleyin bakalım; Allah bana bir zarar vermek isterse, O’nu bırakıp ta taptıklarınız O’nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut bana bir rahmet dilerse, O’nun rahmetini önleye­bilir mi?» Elbette bunlardan hiç birine güç yetiremezler.

 

B: Allah soyle buyurur:

( Hatırla ki; Bir zaman İbrahim şöyle demişti: “Rabbim! Bu şehri güvenli kıl! Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan (ibadet etmekten) uzak tut, Rabbim! Çünkü onlar (putlar) insanlardan birçoğunun sapmasına sebep oldular. Şimdi kim bana uyarsa, o bendendir; kim bana karşı gelirse, artık sen gerçekten çok bağışlayan ve çok merhamet edensin. ) (İbrahim suresi, 35-36.ayetler)

وقال تعالى: { وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِي وَبَنِيَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ (35) رَبِّ إِنَّهُنَّ أَضْلَلْنَ كَثِيرًا مِنَ النَّاسِ فَمَنْ تَبِعَنِي فَإِنَّهُ مِنِّي وَمَنْ عَصَانِي فَإِنَّكَ غَفُورٌ رَحِيمٌ } [إبراهيم: 35، 36]

Şeyhulislam İbni teymiyye bu ayetin tefsirinde der ki: Puta tapanlardan hiç biri putlarin yeri ve gögü yarattıklarına inanmıyorlardi , halbuki bunları sadece şefaatçi ve vasitaci olarak kullaniyorlardi, bazi sebeplerden dolayi… (et-Tevessul Ve’l Vesile 156.s.)

 

C: Allah soyle buyurur:

( Andolsun ki onlara (müşriklere) , “Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?” diye sorsan “Allah” derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar? ) (Ankebut suresi, 61.ayet)

وقال تعالى: {وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى يُؤْفَكُونَ } [العنكبوت: 61]

Ve buna benzer ayetler ayni tarzda Kuran’da bu ayetle birlikte alti yerde gecmistir. Ayetin tefsirlerini yer kaplamasin diye aktarmiyorum , okuyucu İbni Kesir’e – Nasir es-Sadi’ye – Taberi’ye vb. bakarsa umarim ayeti kerimeyi daha iyi anlar.

 

D: Allah soyle buyurur:

( (Onlar mı hayırlı) yoksa, kendine yalvardığı zaman bunalmışa karşılık veren ve başındaki sıkıntıyı gideren, sizi yeryüzünün hakimleri yapan mı? Allah’ın yanında başka bir ilâh mı var? Ne kıt düşünüyorsunuz! ) (Neml suresi, 62.ayet)

وقال تعالى: {أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَإِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ } [النمل: 62]

Bu ayetin tefsirinde İbni Kesir ikrarcı (kabul edici) bir sekilde bir hikaye zikretmistir: Hafız îbn Asâkir, birisinin hâl tercemesinde (şunu zikreder) : … Dimaşk’dan Zebedânî ülkesine katırımla ücretli yolcu taşı­yordum. Bir keresinde bir adam katırıma bindi. Yolun bir kısmında gi­rilmeyen bir yola uğradık. Bana: Şu yolu tut, orası en yakın yoldur, de­di. Ben: O yolu bilmiyorum, dediysem de; hayır, aksine en yakın yol odur, dedi. O yola girdik. Taşlık bir yere, derin bir vâdîye ulaştık. Orada bir sürü öldürülmüş kimse vardı. Bana: Katırın başını tut ki ineyim dedi. îndi, ayaklarını sıvadı, elbisesini toparladı ve yanındaki bıçağı çe­kerek üzerime yürüdü. Önünden kaçtım, peşime düştü. Allah aşkına deyip: Katın ve üzerindekileri al, dedim. O zâten benimdir, benim mak­sadım seni öldürmekktir, dedi. Onu, Allah ile ve Allah’ın çarptıracağı ceza ile korkutmak istedim, kulak asmadı. Önünde teslimiyet gösterdim ve: Beni bıraksan da iki rekat namaz kılsam dedim. Acele et, dedi. Namaz kılmak üzere kalktım fakat Kur’an okumada nutkum tutuldu, on­dan bir harf bile hatırıma gelmiyordu. Şaşkın bir halde dikilip kaldım. O ise: Haydi, bitir, diyordu. Allah Teâlâ benim dilimden «(Onlar mı hayırlı) Yoksa, bu­nalmışa kendisine yakardığı zaman karşılık veren ve başındaki sıkın­tıyı gideren mi?…» âyetlerini akıtıverdi. Bir de gördüm ki elinde harbe (mızrak) olan bir atlı vâdînin girişinden çıkıverdi. Harbeyi (mızrağı) o adam fırlattı da tam kalbine isabet ettirdi ve adam yıkılarak düştü. Atlıya asılıp iliştim ve: Allah için sen kimsin? diye sordum. KENDISINE YAKARDIĞI ZAMAN BU­NALMIŞA KARŞILIK VEREN VE BAŞINDAKI SIKINTIYI GIDERENIN (Allah’ın) ELÇISIYIM, dedi. Yükü ile beraber At’ı aldım ve salimen döndüm. (Olay bitmiştir)

Ayette acik bir sekilde zor durumda kalan Allah’a dua edince yardim edecegini soyluyor. Baskasina da dua etmek caiz olsa idi, bana ve benim velilerime dua ettiginiz zaman yetisiriz derdi. Halbuki boyle demedi, haşa boyle demek Allah’la baska bir seyi ortak kosmanin ta kendisidir.

Burada goruluyor ki bu salih adam o anda ey Allah’in kullari gelin beni kurtarin dememis ve olme tehlikesi ile karsi karsi ile kalsa bile sadece Allah’a yalvarmis ve Allah da onu kurtarmistir.

 

E: Allah soyle buyurur:

( İyi bil ki, Halis Din (Din’in tamamı) ancak Allah’ındır. O’ndan başka birtakım dostlar (veliler) tutanlar da şöyle demektedirler: “Biz onlara sadece bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.” Şüphe yok ki Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyde hükmünü verecektir. Kuşkusuz yalancı ve nankör olan kimseyi Allah doğru yola çıkarmaz. ) (Zumer suresi, 3.ayet)

وقال تعالى: {أَلَا لِلَّهِ الدِّينُ الْخَالِصُ وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى إِنَّ اللَّهَ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ فِي مَا هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ} [الزمر: 3]

Bu ayetin tefsirini Hafiz İbni Kesir çok güzel bir sekilde aciklamistir, der ki: Allah’u Teâlâ putlara ibâdet eden müşriklerin: «Onlara, sırf bizi Al­lah’a yaklaştırsınlar diye ibâdet ediyoruz.» dediklerini haber verir. On­lar kendi zanlarına göre melek şeklini verdikleri putlara yönelerek bu suretlere tapınmaktadırlar. Bu suretlere tapınmalarını meleklere tapın­ma derecesinde tutmaktadırlar. Güya onlar Allah katında kendilerine yakın olan dünya işlerinde, rızıklarında ve muzaffer kılınmalarında Allah katında kendilerine şefaatçi olacaklardır. Bu inançları onları bu putlara tapınmaya sevketmektedir. Âhiret yurduna gelince; onlar zâ­ten âhiret gününü inkâr etmektedirler. Zeyd İbn Eşlem ve İbn Zeyd’den naklen Katâde, Süddî ve Mâlik, «Sırf bizi Allah’a yaklaştırsınlar diye ibâdet ediyoruz.» âyetini şöyle anlatmaktadırlar: Onlar bize şefa­at etsinler ve Allah katında derece bakımından bizi O’na yaklaştırsınlar diye ibâdet ediyoruz. Yine bu sebepledir ki onlar, câhiliyyet döneminde haccettikleri zaman telbiyelerinde şöyle demekteydiler: «Buyur Rab’bimiz, senin ortağın yok. Hem kendisine ve hem de mâlik olduklarına sahip olduğun sana ait bir ortak müstesna.» Eski ve yeni zamanlarda müşriklerin dayandığı yegâne şüphe budur. Allah’ın elçileri —Allah’ın salâtı ve selâmı hepsinin üzerine olsun— onlara gelmiş; bundan ken­dilerini alıkoyup men’etmişler, ibâdeti tek ve ortağı olmayan Allah’a tahsis etmeye çağırmışlardır. Bu durum müşriklerin kendiliklerinden uydurduğu bir şeydir. Yoksa Allah ne buna izin vermiş, ne de razı ol­muştur. Aksine buna buğzetmiş ve bundan men’etmiştir. «Andolsun ki her ümmete: Allah’a ibâdet edin ve putlardan kaçının, diye peygam­berler göndermişizdir.» (Nahl, 36), «Senden önce gönderdiğimiz her peygambere; Ben’den başka tanrı yoktur, Bana kulluk edin, diye vah-yetmişizdir.»   (Enbiyâ, 25). (İbni Kesir Tefsiri)

 

F- Allah soyle buyurur:

( Yoksa onlar Allah’tan başkasını şefaatçi mı edindiler? De ki: Onlar hiçbir şeye güç yetiremezler ve akıl erdiremezlerse de mi (şefaatçi edineceksiniz? ) (Zumer suresi, 43.ayet)

وقال تعالى: {أَمِ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ شُفَعَاءَ قُلْ أَوَلَوْ كَانُوا لَا يَمْلِكُونَ شَيْئًا وَلَا يَعْقِلُونَ } [الزمر: 43]

Fahreddin Razi Tefsirinde soyle demistir: Bil ki kafirler bir soru sordular ve soyle dediler: Bizler bu putlara “ilah” olduklari icin tapmiyoruz, ne de zarari ve faydasi oldugu icin tapiyoruz, bizler bu putlarin Allah katinda salih kimselerin şekilleri oldugu icin ibadet ediyoruz, ki bu buyuk zatlar Allah’in katinda bizlere Şefaatci olsunlar. Allah da onlara cevap verdi: … (yukaridaki ayeti zikrediyor).

Ve cevap ise su sekilde olur: … (uzunca guzel bir cevap zikrettikten sonra soyle demistir: ) iste bu nedenlerle Allah’a ibadet ile istigal etmek, baskasina ibadet ile istigal etmekten daha evladir. (et-Tefsirul Kebir, arapça baskisi ile 28.clt. 285.s.)

Yine Yunus suresinin tefsirinde musriklerin ibadetlerinden bahsederken soyle demistir: Onun (müşriklerin) bir benzeri de bu zamandaki insanlarin buyuklerinin kabirlerini yuceltmeleri gibidir, ve bununla birlikte onlar buyuklerinin kabirlerini yuceltirlerse onlar kiyamette Allah’in katinda sefaatciler olacagina inanirlar…

Derimki: iste burada acikca bizim Turkiye’deki kabirlerde yapilan olaylarin sirk oldugunu soylemistir.

 

2- HADİS’LERDEN DELİLLER:

A: İbni Ebi Ha­tim burada Kays İbn Haccâc kanalıyla… İbn Abbâs’tan rivayet edi­len merfu bir hadisi zikreder ki şöyledir: Allah’ı (ve emirlerini) koru ki O da seni korusun. Allah’ı (ve emirlerini) muhafaza et ki O’nu karşında bulasin. Bollukta Allah’ı tanı ki darlıkta seni tanısın. Bir şey istediğin zaman Allah’tan iste. Yardım ve imdâd dilediğinde Allah’tan yardım dile. Bil ki bütün bir ümmet, Allah’ın senin hakkında yazmamış oldu­ğu bir zararı sana eriştirmek üzere bir araya gelseler sana zarar vere­mezler. Allah’ın senin lehine yazmamış olduğu bir faydayı sana ulaş­tırmak üzere bir araya gelseler sana hiç bir fayda veremezler. Sahife-ler kurumuş, kalemler kaldırılmıştır. Yakın üzere şükürle Allah için amel et. Bil ki, hoşlanmadığın bir şeye sabırda çok hayırlar vardır ve zafer sabırla beraber, ferahlık sıkıntıyla beraber, zorluk kolaylıkla be­raberdir.

Hadis sahihtir, Tirmizi’de de gecer. Goruldugu gibi bir sey istendiginde Allah Rasulu s.a.v. Allah’tan iste diyor, keza yardim ve imdadi da ondan istettiriyor. Başkasından değil.

 

B: İbni Kesir der ki: İmâm Ahmed der ki… onun da Hüceym oğulları kabilesinden birisinden rivayetinde o, şöyle anlatıyor: Ben: Ey Allah’ın elçisi, kime duâ ediyorsun? diye sordum, şöyle buyur­du: Ben O tek Allah’a duâ ediyorum ki, sana bir zarar dokunduğun­da O’na duâ edersen, senden bu zararı savıp giderir. Sen, çöl bir arazî­de yolunu kaybedip te O’na duâ ettiğinde, yolunu sana gösterir. Sana bir kuraklık isabet ettiğinde O’na duâ edersen, sana bitki bitirir. Ben: Bana vasiyette bulun, dedim, şöyle buyurdu: Kimseye sövme. Kardeşini güler yüzle karşılaman veya su isteyen birinin kabına kovandan su bo­şaltman kadar küçük bile olsa hiç bir iyilikten uzak durma. Sak’ın (diz ile topuğunun arasına, yani) yarısına kadar elbiseni uzat. Biraz daha uzun olsun dersen, to­puklarına kadar uzat. Elbiseni yerde sürümekten sakın. Zîrâ elbiseyi yerde sürümek kibir ve kendisini beğenmektendir. Allah Teâlâ hiç bir zaman kibir ve kendini beğenmeyi sevmez. (Tefsir, İbni Kesir, 6.clt. 184.s. Darul Kutubul İlmiyye bsk. / İmam Ahmed’in el-Musned’inden naklen zikretmiştir. 20636 numaralı rivayet. Risale bsk. Senedi Sahihtir.)

Iste İmam Ahmed’in rivayet ettiği bu hadisi her muslumanin bir dusunup anlmaya calismasi gerekir. Nasil da sadece Allah’tan istenecegini guzel bir sekilde acikliyor. Bu hadisten sonra da İbni Kesir hadisin baska yollarindan konusuyor ve baska yollarda sahabenin adinin sarihen zikredilgini soyluyor, muracaat edilebilir.

 

C: Pegamberimiz s.a.v. soyle buyurmustur: Adem oğlu öldüğünde üç şey hariç bütün amelleri kesilir: Kesilmeyen sadaka, miras biraktigi ilim, ona dua edecek salih bir ogul.

Bu Hadisi İmam Muslim sahihinde rivayet etmiştir.

Iste bu hadiste adem oglunun dunya ile alakasinin kopacagini ve hatta üç şey haric dunya hayatindan istifade edemeyecegi cok nettir. Ama hala sapiklar olulerin cagirildigi zaman gelebileceklerini iddia ediyorlar, acaba Turkiye’deki sapiklar bu üçünün üstüne bir de insanlar onlara dua ettigi zaman Allah’i birakip, hemen insanlarin isteklerini yerine getiriyor, diye bir seyde mi ekliyorlar? Acaba bu hadis hakkinda neler dusunuyorlar?

Zamanımızın müşriklerinin inancı, bu hadise tam manasıyla terstir.

 

3- ALİMLERİN SÖZLERİ:

Burada alimlerin ve bilgili kimselerin sözlerinin cok uzun olmasi nedeni ile zikrederken manasi ile ve kisaltarak zikretmeye calisacagim ve her alimin sozunden sonra hangi kitapta gectigini nakil edecegim ki isteyen aslina donup tafsilatli bir sekilde meseleye vakif olsun.

 

A: İmam Ebulvefa Ali bin Ukayl, el-Funun adli eserinde, kagitlarin uzerine ey mevlam fulanca benim icin şunu bunu yap demeyi veya agaca dilek adamayi , kabirleri tazim etmeyi (sirke goturecek kadar tazim edip yuceltmeyi) ve OLULERDEN HACETLERINI GIDERMEYI ISTEME, gibi seyleri sirk sayip yapanin da kafir olacagni zikretmistir.

 

B: Buyuk Hafiz İbni el-Cevzi, Telbisu İblis adli eserinde imam Ebulvefa’nin sozlerini ikrar ederek zikretmistir.

 

C: İmam İbni Nehhas es-Şafii, Kebair adli eserinde, Allah’tan baskasi adina dilek adamak, agaca, vb’nin ustune bir seyler baglamak, ve bununla birlikte boyle yapinca bunun sifa verdigini veya adaklarini kabul ettigini dusunmenin sirk oldugunu aciklamistir.

 

D: İmam İbni Kayyim, Şerhul-Menazil adli eserinde, olulerden bir seyler istemenin sirk oldugunu zikretmistir.

 

E: Hafiz Muhammed bin Abdulhadi, es-Sarimul Menki adli eserinde peygamberimizi s.a.v. tazim ederek taki ilah sifatlarini ona nisbet etmeye baslarlarsa bu yaptiklari sirk olup dinden de cikma oldugunu zikretmistir.

 

F: el-Fetava el-Bezaziyye adli eserde (bu eser hanefi fikih kitaplarindandir, arapca olarak el-Fetava el-Hindiyye ile birlikte basilmistir) kim hocalarin ruhunun yanimizda oldugunu ve isittigini soylerse KAFIR OLUR, demislerdir.

Derim ki: Bu Fetva’yi bir suru Hanefi alimi kitaplarinda zikretmislerdir, mesela: Ibni Nuceym el-Hanefi “El-Bahru Er-Raik” adli buyuk Fikhi eserinin 5.clt. 134.s. nakledip ikrar etmistir, halbuki kendisi Tekfirde ihtilafli olan konularda ihtilaf oldugunu zikreder, ama bu Fetva’yi nakledince bir ihtilaf oldugunu asla zikretmemistir.

Yine Şeyhi Zade el-Hanefi “Mecmau El-Enhur” adli eserinde ayni sekilde bu Fetva’yi naklederek ikrar etmistir, (bir baskiya gore: 2.clt. 505.s. bkz – bir diger baskiya gore ise 1.clt. 699.s. bkz).

 

G: Allame Sun-Allah el-Halebi el-Hanefi’nin, Suleyman bin Abdullah Teysirul-Azizil-Hamid adli eserinde nakil ettigi bir fetvasinda, zamanindaki olulerden bir seyler isteyenler ve olulerin oldukten sonra da fayda verecek diyenler ve buna benzer sozleri soyleyenlerin kendi vaktinde yeni turediklerini zikrederek, boyle yapanlarinda sirke düştüklerini soylemistir.

 

H: imam Hafiz ibni kesir, el-Bidaye ve en-Nihaye adli eserinde soyle der: Putlara tapmanin asli, aslinda kabirlerde ve kabirlerde olanlarda asiriya kacmaktan turemistir.

Iste gordugumuz gibi Hafiz İbni Kesir burada nasil da kabirdekiler hakkinda asiriya kacmak putlara tapmanin ta kendisi oldugunu aciklamis? Kabirdeki o ölü olan kisi hakkinda asiriya kacmak onlara dua etmenin, onlarin yardim edeceklerine inanmak asiriya kacmanin ta kendisidir.

 

I: el-Makrizi Tevhid kitabinda Allah’tan baskasini Allah kadar sevmeyi , ona dua etmeyi vb. gibi seyleri şirkten saymistir.

 

J: Sahsevani soyle demistir: … Eger bunu anlarsan bil ki Allah Rasulu s.a.v. zamanindaki musriklerin şirkleri bizim zamanimizdaki musriklerin sirklerinden daha azdir, cunku onlar zor zamanlarinda sadece Allah’a ihlasli bir sekilde olurlardi (dua ederlerdi), ama bunlar ise (gunumuzdekiler ise) zor gecirdikleri zamanlarinda da kolay gecirdikleri zamanlarda da Şeyh’lerine (hocalarina) dua etmektedirler, Allah korusun. (Siyanetu El-İnsan. – Alusi de ondan nakletmiştir)

 

K: Bu geçmiş sözün bir benzerini imam Muhammed bin Abdulvehhab El-Usulu Es-Selase (Üç Usul) gibi bir kac eserinde zikretmistir.

 

4- MESELEDEKİ İCMA:

A- Şeyhulislam İbni Teymiyye bir fetvasinda Allah ile kendi arasina vasita koyan, onlara tevekkul eden, dua eden, bir seyler isteyen, ICMA ILE KAFIR OLMUSTUR, fetvasini vermistir.

Bu fetvayi kabul edercesine kendi kitaplarinda zikreden alimler pek coktur mesela: İbni Muflih, el-Furu adli eserinde. Aladdin Ebul Hasen Suleyman el-Mirdavi, el-İnsaf adli fikihtaki buyuk eserinde. el-Mer-i el-Kermi Gayetul mMnteha Fi el-Cem-i Beynel İkna-i ve el-Muntehe adli eserinde, el-Haccavi el-İkna adli eserinde vb. zikretmislerdir.

B- Buyuk alimlerden Allame el-Birgivi soyle demistir:

Kabir ziyaretleri, eger kabir’e namaz kilmak ve tavaf etmek ve opmek ve ellemek ve yuzu kabire deydirmek ve topragindan almak ve kabrin sahibine dua etmek, ve onlara siginmak ve onlardan yardim istemek ve rizik ve cocuk ve borclarini gidermesini istemek … iste bu ve buna benzer Putlara tapanlarin putlardan istediklerini istemek, iste bunlarin hic biri MUSLUMANLARIN IMAMLARININ ITTIFAKI ILE MESRU DEGILDIR (dinimizde yoktur), boyle bir seyi ne peygamberimiz s.a.v. yapmis ne de sahabeler yapmis ne de tabiinler ne de buyuk imamlar yapmistir, iste boyle bir sirk ve bidat dolu bir ziyaret putlara tapanlardan alinmistir.

Ziyaretu el-Kubur 28.s. Mecalisu el-Ebrar 126.s. Nefaisu el-Ezhar 157.s. Hukmu Allah el-Vahidu es-Samed 25.s. Cuhudu Uleme-i el-Hanefiyye Fi İbtali Akaidi el-Kuburiyye 1139.s.

Derim ki: Birgivi’nin uzerinde durdugumuz konu hakkinda cok fazla beyani ve izahi mevcuttur vardir. Kendisi zamanında çıkmış bidatlara ve sapıklıklara karşı Türkiye’de meşkur uğraşırlarda bulunmuş birisidir.

 

 

 

SON OLARAK:

KONU İLE ALAKALI BAZI FAYDALAR:

 

A: Şeyhulislam İbni Teymiyye’nin konu ile alakali onemli bir sozu bir sözü:

Bu konuda Şeyhulislam İbni Teymiyye Tevessul risalesinde, uzunca guzel bir sey soyluyor: Ey efendim gel beni kurtar vb. gibi sozlerin sirk oldugunu soyluyor. Kendi zamaninda boyle yapan turkler ve hindistanli cahiller oldugunu zikrediyor. Bu yaptiklari dualarinin karsisinda seytanlar o cagirdiklari adamin kiligina girerek o kisilere gelip onlara yardim ettiklerini de soyluyor. Hatta bazilari kendisinin (yani İbni Teymiyye’nin) kiligina girerek o cahiller kendisini cagirdiktan sonra, kendisinin sekline bir seytan girip onlarin istediklerini yaptigini soyleyenlerin oldugunu zikrediyor. Bu ve benzerlerinin sadece hurafe ve yalan ve seytalarin Allah’a sirk kossunlar diye cahil insanlar ile oynadiklari oyundan ibaret oldugunu belirtiyor.

 

B: Zamanimizdaki muslumaniz diye gecinen musriklerin eskileri:

Eski zamanlarda Hallac adinda bir musrik ortaya cikmis, ve o murik zamanimizdaki kabirlerden ve olulerden yardim isteyen musriklerin bir eski versiyonu gibi bir seydir. Hallac, elbette zamanımızdaki müşrikler kadar küfür işlemese bile, zamanımızın müşrikleri için bir çığır aşmış kimselerdendir. Bu nedenle sapiklar hala gunumuze kadar Hallac adli musrigi savunmaktadirlar, bu nedenle bu munafik hakkinda İmam Zehebi’nin bir sözünü aktarmada konu ile alakasi oldugunu dusunuyorum:

Hafiz Şemsuddin Ez-Zehebi, Siyeri Alami en-Nubela adli eserinde, Hallac’in: … ve muvahhidlerin seni muvahhidlestirmelerindenden sana beriyim (yani seni birleyenlerden sana beriyim ben seni birleyemem) sozunu zikrettikten sonra soyle diyor: ISTE BU MUNAFIKLIGIN TA KENDISIDIR.

Ve Zehebi, Hallac’i bir kac cumle sonra: PEYGAMBERLERIN DUSMANI, diye vasiflandiriyor.

Ve hallac hakkinda uzunca konusuyor ve fesadlarini belirterek onun bir munafik oldugunu, dinle alakasi olmadigini, peygamberimiz s.a.v. zamanindaki munafiklardan bir farki olmadigini, kisaca kafir oldugunu belirtiyor.

Umarim bu kadar bilgi hakki arayan için yeterlidir.

Allah’a hamd olsun.

En doğrusunu Allah c.c. bilir.

 

Ebu Musa el-Medeni